Historia Biustonosza

Obecnie na rynku posiadamy całą gamę modeli biustonoszy, od tych kształtujących piersi typu push-up, plunge, bardotki oraz biustonosze, które mają za zadanie dobrze wyglądać w różnego typu ubraniach np. przy głębszym dekolcie lub ubraniu z odsłoniętymi plecami. Ostatnio na topie są też koronkowe biustonosze nieusztywniane oraz sportowe, podtrzymujące biust podczas ćwiczeń, ale jednocześnie niekrępujące ruchów.

Tylko jak to się wszystko zaczęło?

Pierwsze ubranie podobne do biustonosza widniało na mozaikach z późnego okresu cesarstwa, nazywane wtedy opaską na biust, wykonywane z lnu lub wełny i noszone również pod spodem ubrania. Później zapomniało na wiele lat o tego typu bieliźnie i przez kilka wieków kobiety były ”uwięzione” w ciasnych gorsetach, które zniekształcały ich ciało nadając im nienaturalny anatomicznie wygląd klepsydry. Gorsety chętnie noszono od XVI wieku aż do czasów I Wojny Światowej. Już w XIX wieku obecne były hasła nawołujące do zaprzestania męczenia kobiet tym modowym wynalazkiem. Jednakże dopiero na początku XX wieku zaczęto myśleć realnie jak można byłoby zmienić damską bieliznę.

Biustonosz-w-starożytności

Obecny biustonosz powstał w XX wieku z rozdzielenia wcześniej noszonego przez wiele dekad gorsetu na majtki i stanik. Stało się to kiedy do głosu zaczęły dochodzić głosy kobiet- feministek, a co za tym idzie próba stworzenia ubioru i bielizny odpowiedniego dla kobiety pracującej. Pierwszy współczesny model biustonosza zaprojektowała amerykańska tancerka Mary Phelps Jacob z dwóch jedwabnych chusteczek, aby uniknąć zakładania przez siebie gorsetu, który nazwała zbroją z fiszbinami i linami. Amerykanka opatentowała swój pomysł już w 1914 roku, tuż po balu debiutantów, na którym zauważyła powszechne zainteresowanie stworzoną przez siebie bielizną. Jej mąż jednak sprzedał później patent firmie bieliźniarskiej Warners Brother Corset i w taki sposób spopularyzowano biustonosz.

Brassiere Patent

3rd November 1914: A copy of the first patent for the brassiere, filed on 12th February 1914, by Mary P Jacob. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

Używania gorsetu zabroniono całkowicie podczas I Wojny Światowej ze względu na używaną w nich ilość stali, która potrzebna była w przemyśle zbrojeniowym. Gorset odrzucono całkowicie po I Wojnie Światowej, ponieważ wpasował się on bardziej do stylu chłopczycy lat 20tych.

Kolejny przełom nastąpił w latach 30 XX wieku, kiedy pojawiły się materiały takie jak nylon i włókna elastyczne. Wymyślano wtedy różne rodzaje biustonoszy . Od tych o stożkowatym kształcie  i nazwie Bullet Bra, które miały chronić biusty kobiet pracujących w fabrykach za pomocą specjalnych plastikowych fiszbin do tych o wdzięcznej nazwie ” wesoła wdówka”.

009609a05e3ea91221234c285be8b1ce

Bullet Bra

w latach 30 wymyślono też pierwszy stanik z fiszbinami. Zaprojektowała go Helene Pons, a później udoskonalił go Howard Hughes, który stworzył prototyp stanika push-up, aby uwypuklić biust aktorki Jane Russel.

lingerie-fredericks-hollywood-padding.jpg

Jednakże najsłynniejszym modelem stanika jest ” bardotka” dzięki francuskiej aktorce Brigitte Bardot, której stanik zachwycał zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

76c58f032e3e86eb998aa1fecbc89756

Następnie powstał ” Wonderbra”rozdzielający i podnoszący biust, który odpowiadał na potrzeby kobiet dzięki zrobionej ankiecie przez projektanta Louise Poirer. Jest to obecnie najpopularniejszy model stanika.

wonderbra_1320x480

Bielizna w latach 60tych i 70tych została zredukowana do niezbędnego minimum. Zyskała ona znaczenie ponownie w latach 80tych, kiedy weszła moda na naturalność. W 1976 roku projektantka Chantal Thomass wypromowała kolekcję eleganckiej bielizny z pasami, podwiązkami i pończochami, zdobionymi koronką, które zostały odrzucone w latach 60tych. Najbardziej rozchwytywanymi wtedy markami bieliźnianymi były Wolford i Rosy, które produkowały błyszczące pończochy z lycrą i bieliznę z elastycznej satyny.

Wtedy też powróciła moda na podkreślanie kobiecych krągłości, co zaowocowało powstaniem biustonoszy z usztywnionymi miseczkami powiększającymi piersi sprzedawanymi przez niemiecką firmę Wonderbra  oraz brytyjską Gossard.

W latach 90tych niektórzy projektanci np., Calvin Klein lansowali bieliznę przejrzystą, niewidoczną pod ubraniem.

Ta ponowna popularność bielizny spowodowała zaprojektowanie przez Jean Paul Gaultiera kolekcji, w której bielizna stała się ubraniem wierzchnim. Tę kolekcję projektanta upodobała sobie szczególnie Madonna, jak widzimy poniżej.

cbd516c07707cefb89ac715c60cf1a69 (1)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s