Historia Trencza/ Trench Coat

 

IMG_2142

Słowo trencz wywodzi się od angielskiego trench, czyli okopy, ponieważ pierwotnie kojarzył się on z nakryciem wierzchnim noszonym przez oficerów podczas I Wojny Światowej. Trencz obecnie jest niezbędnym elementem codziennej garderoby podstawowej zarówno w damskiej jak i męskiej szafie. Jest to płaszcz zazwyczaj noszony wiosną, którego historia zaczyna się już w XIX wieku.

13090151_1387816317912196_117494605_n

Początki płaszcza sięgają  drugiej połowy XIX , kiedy  projektant  John Emary stworzył wodoodporny plaszcz  i nazwał go Aquascutum. Jednakże w 1879 roku Thomas Burberry ulepszył płaszcz wymyślając tkaninę zwaną gabardyną i to on ówcześnie bardziej jest z tym płaszczem kojarzony .

Niedługo później dodał on do niego pasek oraz metalową sprzączkę. Trencz upodobała sobie brytyjska armia ze względu na jego dużą praktyczność. Płaszcze były noszone przez oficerów przez całą I Wojnę Światową i zostały przez nich przeniesione do mody codziennej.

Trencz wypromowany był także przez gwiazdy kina takie jak Humphrey Bogart w słynnej Casablance oraz Cary Grant.

Klasyczny trencz składa się z 26 kawałków gabardyny, paska ze sprzączką w kształcie litery D oraz dwurzędowego ułożenia 10 guzików. Około roku 1920 Burberry dodało do płaszcza ich znak firmowy, czyli czerwono-beżową, kraciastą podszewkę.

Obecnie nadal możemy kupić tradycyjne trenczowe płaszcze, które różnią się od siebie jedynie kolorem lub rodzajem użytego materiału. Są także różne sposoby wiązania paska od płaszcza. Z aktualnych kolekcji wiosna/lato 2016 podoba mi się piaskowy płaszcz z szerokimi rękawami Alberty Ferretti oraz nawiązująca do militarnego trendu propozycja Alexandra Wanga. Ciekawa jest też zamszowa wersja Banana Republic oraz czarna sylwetka Burberry z krótkim rękawem. Interesujący jest też kobaltowy płaszcz  Giorgio Armaniego oraz koronkowa beżowa sylwetka Burberry Prosum.

Poniżej przedstawiam propozycje płaszczy polskich marek oraz sklepów dostępnych na terenie naszego kraju.

1. Pomarańczowa oraz zamszowa wersja Zary

2. Trzy płaszcze Mango (czerwony,granatowy i czarny satynowy) oraz kobaltowy Sandry Morawskiej

Żródła:

Aquascutum

Gentlemansgazette

Burberry trench history

theconversation.com

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s