Historia nerek/saszetek

Zwyczaj noszenia saszetek przy pasie był już  widoczny w Średniowieczu na posągu królowej Francji Ultrogothe, na którym królowa miała ubrany  długi pas z klamrą i przyczepiony do niego materiałowy woreczek na kosztowności. Odzwierciedlało to modę z pierwszej połowy  XIII wieku. Zazwyczaj noszona była przez ludzi była sakiewka przypięta do szerokiego, solidnego pasa. Jej wielkość wskazywała na zawód właściciela, często bankiera pracującego z pieniędzmi.

Podobny dodatek do pasa posiadali niemieccy mężczyźni w XIV w. Element ten traktowany był cały czas jak obecny nam portfel. Nosili go ludzie przez całe Średniowiecze zarówno mężczyźni jak i kobiety, u mężczyzn był on często prostokątny. Podobny, ale nieco innego kształtu, bo trójkątnego posiadali rektorzy francuskich uniwersytetów przy swoich błękitnych togach i służył on jako schowek na drobiazgi. Również w ubiorach niemieckich kobiet w XVI wieku widać saszetkę usytuowaną blisko przy pasku sukni, które używane były jako małe torebki.

W Europie XVII-XIX wieku saszetki  widujemy coraz rzadziej. U kobiet przeważają już raczej większe torebki noszone osobno lub koszyki. W latach 90 noszono je, ponieważ były praktyczne. Teraz liczy się też ich indywidualny i stylowy charakter, a są produkowane w wielu kolorach i wzorach, jednakże nadal ich najistotniejszym aspektem jest wygoda.

Zdjęcie widoczne u góry to saszetka marki Ja tu tylko szyje

Ja tu tylko szyje

 

Wybrałam tez inne najciekawsze według mnie modele saszetek jakie można dostać  w internecie i najbardziej interesujące sklepy.

Art Madam

Showroom

Decobazaar

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s